V sobotu 15. června 2024 jsme při příležitosti Světového dne větru otevřeli naše větrné elektrárny v Horní Řasnici a Břežanech u Znojma veřejnosti. Letošní ročník zaznamenal rekordní účast a přilákal stovky návštěvníků, kteří si užili pestrý a zajímavý program.

Bohatý program přilákal návštěvníky všech věkových kategorií

Naše větrná elektrárna v Horní Řasnici přivítala přibližně 150 návštěvníků, zatímco do Břežan u Znojma zavítalo kolem 500 lidí. Program, který jsme připravili, se setkal s velkým úspěchem jak mezi dospělými, tak dětmi.

  • Prohlídka větrné elektrárny: Návštěvníci měli možnost absolvovat komentované prohlídky našich větrných elektráren, kde se dozvěděli o technickém fungování větrných turbín, jejich konstrukci a přínosech pro energetickou soběstačnost a udržitelnost. Prohlídky byly vedeny odborníky, kteří zodpověděli otázky návštěvníků a podělili se o zajímavé technické detaily.
  • Virtuální realita: V Břežanech i  Horní Řasnici se stala velkým hitem virtuální realita, která poskytla návštěvníkům jedinečnou možnost zažít výstup na větrnou elektrárnu a výhled z vrcholu gondoly. 
  • Dětská zóna: Pro nejmenší jsme připravili zábavnou dětskou zónu, kde mohli soutěžit, skákat na nafukovacích atrakcích, kreslit omalovánky s motivy větrných elektráren a vyrábět vlastní modely větrníků. Děti si odnesly nejen zážitky, ale i malé dárky jako upomínku na jejich kreativní aktivity.
  • Ukázka hasičů: V Břežanech u Znojma jsme ve spolupráci s hasiči připravili praktickou ukázku záchrany osoby z gondoly větrné elektrárny. Simulovaný zásah zahrnoval evakuaci figurantky. Tato ukázka byla velmi poučná a zaujala jak děti, tak dospělé svou autenticitou a dramatickým průběhem.
  • Jízda na koních: V Horní Řasnici měli návštěvníci možnost projížďky na koních pod větrnými elektrárnami. Tento zážitek propojil krásu přírody s moderní technologií, což ocenily zejména rodiny s dětmi.

Významná účast a podpora veřejnosti

Během akce v Břežanech nás svou návštěvou poctil hejtman Jihomoravského kraje, Jan Grolich. Pan hejtman si vyzkoušel virtuální realitu, prohlédl si větrnou elektrárnu a diskutoval o budoucnosti větrné energetiky s jednatelkou WEB Větrná energie, paní Michaelou Lužovou, a předsedou České společnosti pro větrnou energii (ČSVE), panem Michalem Janečkem.

„Vidět takový zájem veřejnosti o obnovitelné zdroje energie je pro nás velkým povzbuzením“ uvedla paní Michaela Lužová. „Doufáme, že pozitivní zájem o větrné elektrárny bude inspirací pro další potenciální lokality a přispěje k jejich větší akceptaci a tím i k rozvoji udržitelné energetiky pro naši zemi.“

Plány do budoucna

Díky pozitivnímu zájmu veřejnosti jsme ještě více motivováni pokračovat v našich projektech a rozšiřovat využívání větrné energie. V Břežanech plánujeme modernizaci stávajících větrných turbín na nové, modernější modely. V Horní Řasnici a dalších lokalitách v Libereckém kraji, konkrétně v Dolní Řasnici a Krásném Lese, plánujeme výstavbu nového větrného parku.

Světový den větru 2024 byl pro naši společnost nejen příležitostí otevřít naše zařízení veřejnosti, ale také inspirovat a vzdělávat o významu větrné energie. Věříme, že tato akce pomůže posílit povědomí o důležitosti obnovitelných zdrojů energie a podpoří jejich širší přijetí v naší společnosti.